şaraplık
Evde Şarap Depolama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
27 Nis, 2020
saraprafi.com Editörü

Şarap dolabı, şarap kavı ya da hayallerinizdeki mahzene kavuşamamış olabilirsiniz, Ancak şaraplık fikrinizi yine de sanatsal, düşünceli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Size piyasadaki en havalı şarap rafları ve diğer şarap depolama çözümleriyle şarapları evde saklamanın en iyi yolunu göstereceğiz.

Şarap Saklama Ders 101

Kaynak: Vinotemp

Termostatsız olmaz!

Şarabı saklamak için en iyi sıcaklık nedir?

Şarap uzmanlarına göre asla 21 °C üzerine çıkmamalısınız. Çok fazla ısı şarabınızı arzu etitğinizden daha hızlı yaşlandıracaktır. Ancak şişelerinizi buzdolabına gömmemelisiniz (en azından uzun vadede değil). Bu serin ortam, mantarları kurutarak havanın şişelere sızmasına ve şarabınızın mahvolmasına neden olabilir. 7-18 °C arası şaraplarınız için harika bir saklama ortamı sağlar. İşte şarap türlerine göre önerilen saklama sıcaklıkları ⟶

Sıcaklığı sabit tutmaya çalışın!

Sıcaklık hakkında bir ipucu daha: Tutarlılığı korumak oldukça önemli. Çılgınca dalgalanan sıcaklığın ruh halinizi yerden yere vurduğu gibi, şaraplık içinde bulunan harikulade şaraplarınızı da yerden yere vurabilir. Sıcaklık salınımlarının olası yan etkileri arasında lekeli tat ve kendiliğinden patlayan mantarlar gibi durumlar söz konusudur. O halde yapmanız gereken tek şey, şarap koleksiyonunuz için seçtiğiniz şaraplık, şarap kavı ya da şarap rafı alanının genel olarak dengeli ve sıcaklık açısından uygun olduğundan emin olun.

Şişeleriniz belirli bir açıda olsun

Şarap şişelerinizi düzgün bir şekilde konumlandırmanız gerekir. Profesyoneller bunu öneriyor çünkü şarabınız mantarları adeta fırçalamaya zorluyor. Açılı bir duruş mantarı nemli tutar, böylece kurumaz ve tüm bu sinir bozucu havanın içeri girmesine izin vermez. Ayrıca, ambalaj kutularında şişeleri baş aşağı bırakmak istemezsiniz. Çünkü tortuların mantarlarda toplanmasına neden olur.

Işıkları Kısın

Uzun süre ışığa maruz kalan şaraplar (güneşten veya sadece flüoresan ampulden) “hafif çarpmış” hale gelir ve bu kötü bir durumdur. Işık çarpmış şaraplar garip lezzetler ve değişik aromalar oluşturur. Plastik tadı almak istemediğinizi, çilek ve odun kokuları aradığınızı varsaydığımızdan dolayı şarabınızı gölge ve ışığın çok olmadığı bir yerde saklamanızı öneriyoruz.

Şarap Rafları ya da Şaraplık

Bottle Block™

Bazen sadece 3-4 adet şarap şişesi saklamanız gerekebilir. Bottle Block™ bu şarap rafı seçenekleri arasında en iddialılardan birisi olabilir. Bottle Block, şarap depolama ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde istediğiniz her şekle dönüşür. Alanınız izin verdiği sürece istediğiniz kadar şarap depolama imkanına sahip olabilirsiniz!

Grace

Grace, şaraplık denilince en pratik ve dekoratif şarap rafı seçimlerinden birisidir! Farklı ve dinamik ağaç seçenekleri ile göz dolduran Grace’i şarap depolama çözümünüz açısından değerlendirmeyi unutmayın!

Harika içerikler ve daha fazlası için sitemizi takip etmeyi, online alışveriş sitemizden bir şeyler almayı ve yepyeni ürünlerimiz için bizden haber beklemeyi unutmayın!

Diğer Yazılar

Şarap Rafı Nasıl Seçilir?

Şarap Rafı Nasıl Seçilir?

Şarap rafı seçimini oldukça ciddiye alın. Eğer gerçekten bir şarap severseniz, bunun ne kadar önemli olduğunu iyi bilirsiniz. Saraprafi.com uzmanlarının sizler için hazırladığı bu küçük rehber, şarap rafı seçimindeki püf...

0 Yorum

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir